kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Online Quiz (Worksheet A B C D)

Questions Per Quiz = 2 4 6 8 10

Grade 5 - Mathematics
2.2 Decimal Vocabulary

  1. The places to the right of a decimal point are called decimal places.
  2. The decimal places starting from the left are read as tenths, hundreths, thousandths and so on.
  3. The decimal 20.56 is read as twenty point five six. (Note: It is not read as twenty point fifty six.)
Example: What is the value of 4 in 20.43?
4 is in the tenths place
Answer: 4 tenths


Directions: Answer the following questions. Also write atleast 10 examples of your own for decimal place value.
Q 1: Why is it important to learn about decimals?
Decimals are used in everyday life.
Decimals are in textbook.
Decimals explain why fractions are so hard.
Decimals will be useful if you plan to study engineering.

Q 2: The word 'percent' means _______.
100 cents
one dollar each
out of each hundred; per hundred
every cent counts

Q 3: What is this number? It has a 5 in the tenths place, a 6 in the hundredths place and a 7 in the thousandths place and 2 in ten-thousandths place.
0.2567
0.7562
0.5672

Q 4: How do you read the decimal 0.5672?
zero point 5 thousand 6 hundred and 72
point five six seven two
point five thousand six hundred and seventy two

Q 5: What is the correct mathematical way to say this number in words? 200.37
two hundred and thirty seven hundredths
two two zeros point three seven
two hundred point thirty seven
two hundred and thirty seven

Q 6: The places to the right of the decimal point are called _____.
negative numbers
decimal places
positive numbers
insignificant numbers

Q 7: There is more than one way to write one tenth using numbers. Choose from the answers below
1/10, 0.1, 10%
1/10, 0.01, 1%
1/10, 0.001, 1%
1/100, 0.01, 0.1%

Q 8: The price of a gallon of gas is $1.499. Choose the best answer.
Gas is close to $2 a gallon.
Gas is close to $1.00 a gallon.
Gas is close to $1.50 a gallon.
A gallon of gas is more expensive than $1.50.

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements
  • Choice of Math, English, Science, & Social Studies Curriculums
  • Excellent value for K-12 and ACT, SAT, & TOEFL Test Preparation
  • Get discount offers by sending an email to discounts@kwiznet.com

Quiz Timer