Name: ___________________

Date:___________________

kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

MEAP Preparation - Grade 6 Mathematics
2.84 Fractions and Decimals Word Problems

  1. Read the questions carefully.
  2. Compute the results as per the question.
Example: A class has 40 students out of which 23 are boys. What fraction of the class is boys?
Total number of students = 40
Number of boys = 23
Fraction of boys = 23/40
Answer: 23/40

Example: Ann spends $45.60 on books, $ 12.36 on dolls and $35.78 on miscellaneous. How much did he spend in total?
The total amount spent = $45.60 + $12.36 + $35.78
Answer: $93.74

Example: Sam has 3 1/2 pencils and Ron has 10/4 pencils. Who has more pencils?
The answer to this seems simple since Ron has 10/4 pencils which is equivalent to 2 2/4 pencils.
Clearly since Sam has 3 full pencils and more and Ron has less than 3 full pencils, so Sam has more pencils.
Answer: Sam has more pencils

Example: Spencer painted 2/3 of the wall space in his room. His sister Madison helped and painted 1/3 of the wall space. How much did they paint together?
2/3 + 1/3 = 3/3 = 1
Answer: whole wall space

Example: The teacher taught 3/5th of the book, Mike revised 1/5th more on his own. How much does he still have to revise?
3/5 + 1/5 = 4/5
1 - 4/5 = 1/5
Answer: 1/5


Directions: Solve the following word problems. Also write at least 5 examples of your own.
Q 1: A flock of birds flies over head. 33 of them are red-striped, 43 are blue-striped and 19 are yellow-striped. What fraction of birds is blue-striped?
43/52
33/43
43/95
43/33

Q 2: Emily and Christian went to the ice cream shop. Emily finished 2/3 of her ice cream and Christian finished 1/2. Who finished more?
Emily
Not Here
Christian

Q 3: Maggie has 4 whole bananas and 2/3 of another one. How many bananas does Maggie have?
3 2/3
4
5
4 2/3

Q 4: If Jon has 2/5 of a pizza and Sue has 3/5 of a pizza, who has more?
Sue
Jon
They have the same amount.

Q 5: Jack has 2 whole apples and 1/2 of another one. How many apples does Jack have?
1/2
1 and 1/2
2 1/2
2

Q 6: A bird swoops to catch its prey at 20 m/s. It swoops for two and a half seconds. How far does it swoop?
50 m
15 m
30 m
120 m

Q 7: Our class has a one hour Math Class. If we split math into 1/2 and do 1/2 later, how much time do we spend the 1st 1/2 of math class?
Not Here
20 min.
40 min.
30 min.

Q 8: Lisa has saved up $26.50. For a party, she buys 8 party favors. Each favor costs her $2.39. How much money does she have left after buying the favor?
$9.38
$7.38
$19.12

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System costs less than $1 per month & offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements


© 2003-2007 kwizNET Learning System LLC. All rights reserved. This material may not be reproduced, displayed, modified or distributed without the express prior written permission of the copyright holder. For permission, contact info@kwizNET.com
For unlimited printable worksheets & more, go to http://www.kwizNET.com.