Name: ___________________

Date:___________________

kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Grade 6 - Mathematics
4.13 Fractions Word Problems - 3

Directions: Solve the following word problems. Show your work! Also write at least 5 story problems of your own.

Name: ___________________

Date:___________________

Grade 6 - Mathematics
4.13 Fractions Word Problems - 3

Q 1: Harry went on a diet and lost 4 1/2 pounds the first week, 3 1/2 the second week, 3 1/4 the third week and 2 3/4 the fourth week. How much weight did he lose during the four weeks he dieted?
12 pounds
14 pounds
10 pounds

Q 2: At Sally's party, there were four cakes. Each guest ate 1/8 of a cake. How much cake was left over if there were 20 guests? (Hint: 4 - (20 x 1/8))
1 1/2 cakes
1/2 cake
3/4 cake

Q 3: Tim, John and Mike ordered 2 pizzas and finished them by night. If Tim had 2/3 of a pie and John had 3/4, how much did Mike have?
3/7 of a pizza
7/12 of a pizza
6/13 of a pizza

Q 4: Ron bought 100 shares of Microsoft at $109 3/4 per share and sold them at $116 3/8 per share. How much profit did he make?
$662.50
$600.50
$862.75

Q 5: Sally and Molly shared a Pepsi bottle. Sally consumed 3/8 of it and Molly consumed 2/5, how much of Pepsi was left? (Hint: 1 - (3/8 + 2/5))
31/40
15/40
31/45

Q 6: If four persons split 6 1/2 cans of food equally, how much would each person get? (Hint: 6 1/2 divide by 4)
2 5/8 cans
1 2/5 cans
1 5/8 cans

Q 7: Bob has been steadily losing 1 1/2 pounds a week on his diet. How much weight would he lose in 10 1/2 weeks? (Hint: 1 1/2 x 10 1/2)
15 3/4 pounds
12 3/4 pounds
10 3/4 pounds

Q 8: Tim earns half day of vacation time for every two weeks of work. How much vacation time does he earn for working 6 1/2 weeks?
1 5/8 of a day
2 5/8 of a day
1 1/8 of a day

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System costs less than $1 per month & offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements


© 2003-2007 kwizNET Learning System LLC. All rights reserved. This material may not be reproduced, displayed, modified or distributed without the express prior written permission of the copyright holder. For permission, contact info@kwizNET.com
For unlimited printable worksheets & more, go to http://www.kwizNET.com.