kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Online Quiz (Worksheet A B C D)

Questions Per Quiz = 2 4 6 8 10

MEAP Preparation - Grade 7 Mathematics
2.16 Direct Variation or Direct Proportion


Directions: Answer the following questions. Also write at least ten examples of your own.
Q 1: The pressure P exerted at any point on the base of a tank filled with liquid varies directly as the depth D of the liquid. The pressure exerted by the liquid 25 cms deep on the base of the tank is 10 g/sq. cm. What will be the pressure when the depth is
20 g/sq. cm
18 g/sq. cm
16 g/sq. cm

Q 2: The weight E of a man on earth's surface is directly proportional to his weight M on mars. The constant of proportionality is 3, if a man weights 126 kg on earth, how much will he weigh on mars?
40 kgs
45 kgs
42 kgs

Q 3: The numbers r and s vary directly and the constant of variation is 3/5. Find r if s=45; and find s if r =33.
55 and 27 respectively
27 and 55 respectively
50 and 25 respectively

Q 4: The expenditure per month for 15 students in a dormitory is $2,250. If 10 more students joined, what will be the monthly expenditure now?
$3,750
$2,750
$3,500

Q 5: One evening the length of the shadow of a building's pillar of height 28 m is 42 m. What will be the length of the shadow of the building's tower of height 36 m at that time?
45 m
54 m
50 m

Q 6: The numbers x and y are directly proportional and x=9 when y=3. Find x when y=8; and find y when x=42.
14 and 24 respectively
25 and 15 respectively
24 and 14 respectively

Q 7: The numbers p and q are directly proportional and p=7.5 when q=15. Find p when q=38; and find q when p=13.
15 and 29 respectively
19 and 26 respectively
26 and 19 respectively

Q 8: A family spends 120 dollars per month for vegetables when the cost of vegetables is 5 dollars per kg. How much amount must the family spend per month, if the cost of vegetables goes up to 5.75 dollars per kg?
138 dollars
140 dollars
130 dollars

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements
  • Choice of Math, English, Science, & Social Studies Curriculums
  • Excellent value for K-12 and ACT, SAT, & TOEFL Test Preparation
  • Get discount offers by sending an email to discounts@kwiznet.com

Quiz Timer