kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Online Quiz (Worksheet A B C D)

Questions Per Quiz = 2 4 6 8 10

Grade 3 - Mathematics
5.16 Addition/Subtraction Review Test

Q 1: Jordan pays $.30 for milk everyday. If she has $.90, how many days can she buy milk?
1 day
$1.20
3 days
9 days

Q 2: 357 + 951 =
200
1200
1308
1020

Q 3: Amy has three cats. Her dad gave her two dogs. How many pets does Amy have now?
4
5
6

Q 4: If Susan bought 8 pencils when they cost 2 for $0.25, how much money did she use up?
$2.50
$1.00
$2.00

Q 5: There were 5 pumpkins sitting on the porch. Mom brought home 8 more. How many pumpkins are there altogether?
8-5=3
8-5=13
5+8=13
8x5=40

Q 6: Ashley has $10.00 and wants to buy a book that costs $15.00. How much more money does she need?
$8.00
$9.00
$5.00
$6.00

Q 7: 519 - 289 =
230
380
444
419

Q 8: Stefanie and her two friends earned $9 each for painting signs. How much money did they make altogether?
$109
$27
$3
$18

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements
  • Choice of Math, English, Science, & Social Studies Curriculums
  • Excellent value for K-12 and ACT, SAT, & TOEFL Test Preparation
  • Get discount offers by sending an email to discounts@kwiznet.com

Quiz Timer