Name: ___________________

Date:___________________

kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Grade 8 - Mathematics
2.7 Loss

Loss (L) = Cost Price (C.P) - Selling Price (S.P)

Directions: Solve the following problems. Also write at least ten examples of your own.

Name: ___________________

Date:___________________

Grade 8 - Mathematics
2.7 Loss

Q 1: Selling price = $8500 and Loss = $1000, find cost price?
$9500
$8500
$6500
$7500

Q 2: Cost price = $650 and Selling price = $570, find loss or profit?
$70
$50
$60
$80

Q 3: Cost price = $1300 and Selling price = $1250, find loss or profit?
$50
$25
$40
$35

Q 4: Cost price = $2250 and Loss = $5, find selling price?
$2215
$2145
$2235
$2245

Q 5: Cost price = $1500 and Loss = $150, find selling price?
$1520
$1350
$1150
$1250

Q 6: Cost price = $930 and Selling price = $910, find loss or profit?
$20
$25
$15
$10

Q 7: Selling price = $8575 and Loss = $525, find cost price?
$7100
$8100
$9100
$6100

Q 8: Cost price = $5000 and Loss = $500, find selling price?
$5400
$4560
$6500
$4500

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System costs less than $1 per month & offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements


© 2003-2007 kwizNET Learning System LLC. All rights reserved. This material may not be reproduced, displayed, modified or distributed without the express prior written permission of the copyright holder. For permission, contact info@kwizNET.com
For unlimited printable worksheets & more, go to http://www.kwizNET.com.